Pénteken voltunk egy ENSZ-tememtőben Péterrel. Angolul az ENSZ-t úgy mondják, hogy UN vagyis United Nations, és a koreai háború idején (1950-53) számos országból küldtek csapatokat Dél-Koreába (mi akkoriban kizárólagosan Észak-Korea oldalán álltunk, szóval nem küldtünk ide senkit.)
A Busani zöld metró Daeyeon állomásán kell leszállni, és onnét 10-15 perec séta az emlékkert. A Kulturális Centrum közvetlenül a tőszomszédságban van, így azt is megnéztük, de igazából azon nem volt mit nézni, mert csak egy nem túl szép épület egy átlagos kerttel.
A temető bejáratánál egy katona megkérdezte, hogy honnan valósiak vagyunk. A magyar elfogadható válasznak bizonyult, mivel beengedtek. Belépés után rögtön tábla figyelmeztet:
SZÁJZÁR!
Aki hangosan pofázik, azt lelőjük
A sírok maguk így néznek ki:
A hangszórókból ezen a részen folyamatosan gyászindulók mennek, ami nem túl szívderítő. Ellenben ilyen szép fák övezik a területet.
Aztán elmentünk a parkosabb részekre, ami viszont nagyon gyönyörű és egyben jó hangulatű is volt. Egy kis ízelítő:) Tavacska pálmafával:
Ezen a hídon át is lehetett menni egy kis szigetre a tó közepén (ezt onnan fényképeztem)
Arany apánk (kezében) tartja a napot
A török csapatoknak felállított emlékteremben volt egy rövid ismertető Törökországról. A nyelvi kérdést a közetkezőképpen vázolták fel:
(A török nyelvet 220 millió ember beszéli, mellyel a világ 5. legszélesebb körben használt nyelve. A mai török nyelv a 11. században alakult ki egy török diakektusból, s a finnel, a magyarral és a koreaival együtt az altáji nyelvcsaládba tartozik.)
A szabadság madárkái
Virágzó fácska
Fa párocska pompás frizurája
Rend a lelke mindennek =)
Azon nemzetek zászlói, melyeknek katonái (déli oldalon) elestek a koreai háborúban
Mivel lehetséges, hogy esetleg olyanok is olvassák a blogomat, akiknek nem fő szakterületük a koreai történelem, elmesélem, hogy 1953-ban Észak- és Dél-Korea fegyverszünetet kötött, ami azóta is érvényben van (57 éve), ugyanis békét azóta sem kötöttek. Ennek következményeképpen a dél-koreai fiúkák (általában az egyetem első vagy második éve után) bevonulnak 2 évre katonának. Én sok srácot kérdezgettem róla, hogy milyen volt a kiképzés. Egy nagyon szűk rétegnek kifejezetten kedvére volt (ők szerencsések), megint egy szűkebb kisebbség kifejezetten negatívan élte meg és nem is akar rá emlékezni, a többség viszont úgy nyilatkozott róla, hogy bár nem volt könnyű megszokni, de jó tapasztalat volt. (Kb 20-25 ember véleménye alapján...)
Észak-Koreában a sorkatonaság nőknek 3 év, férfiaknak 7. Nyilvánvaló okokból kifolyólag észak-koreaival még nem volt lehetőségem beszélni ilyesmiről.
Hazafelemenet kaptam le ezt a csodát (nem mintha nem lehetne sok helyen látni, igazából bárhol fényképezhettem volna): KIMCSI HŰTŐ, mert a kimcsi akkora nagy úr, hogy neki külön hűtő jár ^^
Egy MÚÚÚ anyunak, mivel ő is MÚÚÚ =D (oroszlánt és kost egyenlőre nem találtam, mivel itt a tigris meg a sárkány a divat, de majd posztolok helyette valami egyéb nagymacskát egyszer^^)
Úttalan utakon gyalogoltunk hazafelé vagy 2 órán keresztül, és még így is buszra kellett szállnunk végül... (Busan hatalmas)
Szia Mirjam, remelem jol vagy, es jol erzed magad Koreaban...az en nagypapam volt kikuldetesen Eszakon 1953korul,Keszongban, es segedkezett az epuletek es hidak ujjaepiteseben...sajnos mi nem tamogattuk deli baratainkat:) jok a kepeid, vigyazz magadra..
VálaszTörlésAzért, temető ide vagy oda, ez a hely gyönyörű. A gyászdalokat most nem számolom.:) De tényleg szép és szépen is rendben van tartva. A parkos rész gyönyörű így képeken, élőben biztosan még szebb lehet.
VálaszTörlésVéletlenül megtaláltam a blogod :D
VálaszTörlésÉrdekes volt olvasni a Japánról írt beszámolót. Bocs, hogy nem szóltam az Awajinál esedékes átszállásról, én eleve csak olyan vonatra szállok, ami Kitasenribe megy.
Az aktuális bejegyzéshez:
Jó ez a nyelvészeti összefoglaló, biztos valami olyan írta, akit megérintett a turáni mozgalom. Az érdekes, de talán nem véletlen, hogy a listáról a japán nyelv lemaradt :P
Dia: Mintha említetted volna már ezt, de nem emlékeztem, hogy pontosan hol volt nagypapádé s mit csinált. Keszong közel van a déli határhoz, át is lehet menni néhány alanytallér fejében. :p Ez a nagypapád él még egyébként?
VálaszTörlésÉvi: Tényleg gyönyörű volt. :)
Laci: Véletlenül? Nahát, ez klasz. :D Semmi baj, nem tudhattad, eleve csak később találkoztunk....
Igen, a japán valószínűleg szándékosan maradt le a listáról....^^;;; Egyébként érdekes mód meglehetősen elterjedt ez a nyelvrokonsági nézet nem-nyelvész koreaiak körében, hogy magyar, finn, koreai...o.@ Dehát ilyesmin az ember már csak nem vitatkozik. :D:D:D